Kupno czy dzierżawa zbiornika na gaz?

Jeśli zdecydujemy się ogrzewać dom gazem płynnym musimy podjąć decyzję o formie własności - kupić czy wydzierżawić zbiornik na gaz. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników jak i przeciwników. W tym artykule wyjaśniamy jakie są główne zalety i wady kupna a jakie dzierżawy zbiornika na gaz, co powinno ułatwić wybór. Skupiliśmy się przede wszystkim na porównaniu kosztów, a także na kwestiach związanych z bezpieczeństwem i jakością zbiorników na gaz.

Kupno zbiornika na gaz - inwestycja, która zwróci się po 3-4 latach

Kupno zbiornika na gaz daje inwestorom niezależność w wyborze dostawcy gazu i dzięki temu mogą oni zawsze kupować paliwo po cenie rynkowej, wybierając najkorzystniejszą ofertę. Muszą oni jednak liczyć się z poniesieniem kosztów całej inwestycji, a także kosztów ewentualnych napraw. Szacuje się, że łączne koszty kupna zbiornika na gaz mogą wynieść ponad 10 tysięcy złotych:

  • Sam zbiornik na gaz to wydatek rzędu 5-6 tysięcy złotych

  • Koszty instalacji wynoszą około 2 tysiące złotych

  • Dodatkowe koszty związane z projektem, zgłoszeniem w urzędzie, odbiorem technicznym

Dla osób szukających tańszego rozwiązania alternatywą może być również kupno zbiornika na gaz używanego. W takim wypadku możemy zredukować koszty nawet o połowę. Porównując koszty kupna nowego zbiornika na gaz a dzierżawy, można założyć, że inwestycja zwróci się po 3-4 latach.

Dzierżawa zbiornika na gaz - wygoda i bezpieczeństwo

Dzierżawa zbiornika na gaz w perspektywie długoterminowej wyjdzie drożej, a klient przez cały czas trwania umowy związany jest z jednym dostawcą, ale jest to opcja zdecydowanie lepsza dla osób, które chcą mieć zapewnioną pełną obsługę techniczną i serwisową. W przypadku dzierżawy zbiornika na gaz wszelkie koszty prac naprawczych i konserwacyjnych ponosi dostawca. Możemy być również pewni, że dostawca zapewni wysoką jakość zbiorników na gaz z dzierżawy, ponieważ jako właściciel będzie z pewnością będzie mu zależało na utrzymaniu jak najwyższej wartości swojego zbiornika.