Ogrzewanie gazowe - alternatywa po wdroĹźeniu ustawy antysmogowej

Kolejny sezon grzewczy przynosi nam alarmujące informacje o fatalnej jakości powietrza, którym oddychają Polacy. Od kilku lat na terenie kraju prowadzone są konsultacje w celu wprowadzenia obostrzeń prawnych, dotyczących sposobów ogrzewania. W województwie małopolskim i śląskim juĹź weszły w Ĺźycie uchwały antysmogowe, a w pozostałych regionach trwają intensywne prace legislacyjne. Co moĹźemy zrobić, aby poprawić stan powietrza w Polsce? Szacuje się, Ĺźe za powstawanie smogu w 40% odpowiedzialne są kotły na paliwa stałe. Realną alternatywą są kotły gazowe i przydomowe instalacje zbiornikowe na gaz płynny.

Ekologiczny gaz ziemny

Spalanie gazu ziemnego niesie za sobą relatywnie niską emisję szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery. Zmiana pieców grzewczych z węglowych na gazowe oraz montaĹź zbiorników na gaz płynny przyczyniłyby się walnie do radykalnego zmniejszenia stężenia pyłu PM10, który stanowi najgroĹşniejszy składnik uciążliwego smogu w Krakowie. Ponadto gaz ziemny nie przyczynia się do powstawania kwaśnych deszczy, poniewaĹź w procesie spalania praktycznie nie emituje związków siarki. Przewaga ekologiczna gazu ziemnego nad innymi paliwami jest ogromna, co podkreśla jego ogromną konkurencyjność w obliczu poszukiwania alternatyw po wdroĹźeniu uchwał antysmogowych.

MontaĹź zbiorników na gaz płynny - czy to się opłaca?

Poza czynnikami ekologicznymi, piece gazowe oraz zbiorniki gazu płynnego przynoszą wiele innych korzyści. Przede wszystkim, piece na gaz, w odróĹźnieniu od tych węglowych są praktycznie bezobsługowe. MoĹźliwa jest pełna automatyzacja kotłowni, bez konieczności dokładania paliwa oraz czyszczenia kotła (wymagane są jedynie okresowe przeglądy, które SA-ART wykonuje dla swoich klientów). Zaletą zbiorników na gaz płynny są równieĹź małe gabaryty. Jeśli chodzi o czynniki ekonomiczne, ogrzewanie gazowe sprawdzi się przede wszystkim w domach o duĹźych powierzchniach. W przemyśle, zastosowanie gazu ziemnego pozwala na znaczną redukcję energochłonności wielu procesów.