Podziemny zbiornik gazu bez tajemnic

Zbiornik podziemny na gaz płynny jest chętnie wybierany przez osoby, które nie mają moĹźliwości lub nie chcą korzystać z sieci, a zaleĹźy im na pięknym wyglądzie ogrodu czy otoczenia budynku. Dowiedz się, jak wybrać pojemność zbiornika, jakie są wymagane formalności oraz minimalne odległości od budynku czy granicy działki.

Podziemny zbiornik na gaz płynny

Gaz płynny moĹźna magazynować w zbiornikach podziemnych oraz naziemnych. Ich wielkość musi być dostosowana do łącznej mocy urządzeń grzewczych funkcjonujących w domu lub w budynku. Najpopularniejsze zbiorniki podziemne na gaz charakteryzują się pojemnością 2700 l – są one wykorzystywane na potrzeby domu o powierzchni do 150 m2. Wymagają napełnienia dwa razy do roku. W ofercie producentów moĹźna znaleźć równieĹź zbiorniki o pojemności 4850 l i 6700 l. 

Wielu inwestorów wybiera zbiornik gazowy podziemny, by nie szpecił ich otoczenia. Nad nim moĹźna posadzić rabaty, rośliny ozdobne lub urządzić niewielki skalniak. W przypadku zbiorników ukrytych pod powierzchnią ziemi widać jedynie pokrywę studzienki rewizyjnej z armaturą i zaworami. 

Podziemny zbiornik gazu - odległości

Zbiornik na gaz płynny podziemny może być zamontowany znacznie bliżej budynku i granic działki niż model nadziemny. Minimalne odległości w przypadku zbiornika o pojemności 2700 l wynoszą:

- 1,5 m od budynku mieszkalnego, 0,75 m od granicy działki;

Jeśli zdecydujemy się na większy model o pojemności 4850 l, należy zachować odległość:

- 2,5 m od budynku i 1,25 od granicy działki;

W przypadku zbiornika 6700 l:

- 3 m od budynku i 1,5 m od granicy działki.

O tym jeszcze pamiętaj

Zbiornik podziemny LPG musi być regularnie napełniany, dlatego naleĹźy umieścić go w takim miejscu, by mogła mieć do niego dostęp cysterna o znacznej masie przekraczającej często 10 ton. 

Jeśli budujemy instalację na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7 m3 mającej zasilać dom jednorodzinny, nie wymaga się pozwolenia na budowę. NaleĹźy jednak zgłosić inwestycję w starostwie powiatowym. Podziemny zbiornik gazu potrzebuje często opisu technicznego instalacji, wykonanego przez osobę z uprawnieniami, projektu zagospodarowania działki i innych waĹźnych dokumentów, o które naleĹźy zadbać wraz ze specjalistami zajmującymi się montaĹźem. 

Zbiornik na gaz na twojej działce

Jeśli zdecydowałeś się na zbiornik gazowy, musisz zastanowić się nad tym, jaki model i pojemność wybrać oraz gdzie dokładnie go umieścić. Oferujemy róĹźnego rodzaju produkty dopasowane do potrzeb klientów – sprawdĹş naszą pełną ofertę bądĹş skontaktuj się, a udzielimy wszystkich niezbędnych informacji.