Gdzie postawić zbiornik na gaz

Zbiornik z gazem jest bardzo popularną metodą ogrzewania domów jednorodzinnych, szczególnie w przypadku utrudnionego dostępu do sieci gazowej. Decydując się jednak na jego zakup i montaż przez profesjonalną firmę, musimy rozważyć nie tylko rodzaj i wielkość zbiornika, ale również zastanowić się nad tym, gdzie postawić zbiornik na gaz. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, musi być on zlokalizowany w odpowiedniej odległości od budynku, ogrodzeń czy dróg.

Zbiornik na gaz odległości

Zbiornik z gazem na działce musi być postawiony z zachowaniem odpowiednich odległości, które gwarantują bezpieczeństwo jego użytkowania. Zbiorniki naziemne:
- 2700 l – 3 m,
- 4850 l – 5 m,
- 6700 l – 7,5 m.

Zbiorniki podziemne:
- 2700 l – 1 m,
- 4850 l – 3 m,
- 6700 l – 3 m.

Podane wyżej odległości nie dotyczą jednak studzienek kanalizacyjnych – zbiornik z gazem na działce musi znaleźć się 5 m od niej. 1 m to natomiast minimalna odległość do sąsiedniego zbiornika, a 1,5 m do sąsiedniej działki budowlanej (zbiornik 3 m3 pojemności).

Warto wiedzieć również o tym, że zbiornik na gaz odległości mogą być zmniejszone o połowę, jeśli zastosujemy ściany oddzielania przeciwpożarowego.

Gdzie postawić zbiornik na gaz

Inwestor decydujący się na zakup i instalację zbiornika z gazem na działkę musi zastanowić się nie tylko nad wymaganiami przepisów, ale również nad estetyką. To, gdzie zostanie on postawiony, może mieć wpływ na wygląd posesji oraz domu.

Zbiorniki naziemne ze względu na swoje gabaryty są przez cały czas widoczne, dlatego dobrze usytuować je w miejscu, w którym można zasłonić je zielenią bądź detalem architektury krajobrazu. Zdecydowanie mniej widoczny będzie zbiornik z gazem na działkę umieszczony pod ziemią, o którym będą przypominały jedynie palniki znakujące i pokrywa. Przy okazji wymagane odległości będą zmniejszone o połowę, a my będziemy mogli wykorzystać efektywniejszą mieszankę gazową propan-butan, która nie powinna znajdować się w zbiornikach naziemnych.

Zbiornik z gazem zainstalowany przez profesjonalistów

Pomimo tego, że zbiornik z gazem na działce nie wymaga pozwolenia na budowę, powinien być zgłoszony oraz zainstalowany przez profesjonalną firmę. Jeśli nie jesteśmy pewni, gdzie postawić zbiornik na gaz, możemy narazić się nie tylko na konflikt z lokalnymi organami wydziałów budowlanych, ale również problemy przy wjeździe dostawcy gazu w celu zatankowania butli. Instalacja zbiorników na gaz płynny musi być zlecona profesjonalistom, którzy zajmą się nią kompleksowo, dbając o wypełnienie wymogów prawa i zasad bezpieczeństwa.